Майсторски клас с предучилищни учители по FEMP

Оксана Кучеренко
Майсторски клас с предучилищни учители по FEMP

ПРЕДМЕТ: „НАПРЕД, НАЗАД, МЕЖДУ“.

ЦЕЛ: Изяснете разбирането на думите „Напред“, "Отзад", "между", "на дясно", "наляво". Тренирайте способността да ги разбирате и използвате правилно в речта.

Тренирайте умението да броите до 5.

Тренирайте способността да различавате геометрични фигури по форма, цвят, сравнявайте броя на групите обекти с помощта на броене, навигирайте в равнина.

Развийте умствени операции, внимание, реч.

МАТЕРИАЛИ ЗА УРОК:

Демонстрация: атрибути на приказката "Ряпа".

Дозиране: листове хартия с изображение на дърво, геометрични фигури, карти с числа от 1 до 5.

Ход на урока:

1. Въведение в играта положението:

Дидактическа задача: мотивирайте децата да се включат в игрови дейности.

Едно, две, три, четири, пет - обичаме приказките чета:

Мишка-норушка и Колобок.

Приказката за Ряпата все още трябва да бъде извикана.

Радваме се да си спомним герои от приказките!

-Харесвате ли приказки?

-Какви приказки знаете?

Каня децата да посетят влака на приказката.

2. Игрални дейности:

2.1. Игра "Пътят към платформата".

Дидактически задачи: Изяснете разбирането на думите „Напред“, "Отзад", "между", "на дясно", "наляво". Развийте речта.

-Платформата, от която тръгват приказни влакове, е доста далеч. За да стигнете до нея, трябва да се изправите така

("отзад" или "Отзад" е това, което е зад гърба на човека, което човек не вижда, но „Напред“ - какво е пред очите му, какво вижда)

След като всички деца станаха правилно:

-Какво има зад теб (пред теб?

-Какво е отдясно (вляво?

-Можете да отидете на платформата! (да тръгваме)

-Тук идва платформата!

Дидактически задачи: тренирайте способността да разбирате и правилно да използвате думи в речта „Напред“, "Отзад", "между", развиват речта.

-И сега трябва да заемем места в ремаркетата. ("Седалка" деца "С вагони", използвайки думи „Напред“, "Отзад", "между")

-Маша ще изпревари Серьожа, Наташа - между Маша и Серьожа и т.н.

-Кой язди зад теб (пред теб?

-Кой и кого пътувате?

"Да тръгваме" към песента „Тук върви нашият влак ...“

femp

Дидактически задачи: тренира умението да брои до пет, да затвърди пространствените отношения, да развие речта, вниманието.

(на фланелаграфа, разпръсквайки героите от приказката "Ряпа" Играчките са само пет. Липсва един знак.)

-Каква приказка дойдохме да посетим?

-Колко герои от приказката излязоха да ни посрещнат? (пет)

-Всички герои на приказката дойдоха ли да ни посрещнат? (децата определят)

-И за да се уверим в това, нека подредим нашите приказни герои. (Спомняйки си приказката, подреждаме героите по ред)

-Точно така, деца, няма достатъчно коте. О, ето я, тя се крие зад ряпа.

-Кой е зад бабата, пред Буболечката, зад котката, между дядото и внучката?

2.4. Игра „Какво се промени?“

Дидактическа задача: развиват умствени операции, внимание, реч.

Приканвам децата да затворят очи и да пренаредят например внучката и бабата. Отваряйки очи, децата трябва да казват какво се е променило, използвайки думи „Напред“, "отзад", "между". Отговорът може да звучи Така: внучката застана зад бабата и сега стои пред нея. Или: внучката застана между бабата и Буболечката, а сега стои между дядото и бабата. (2-3 пъти)