Конспект на уводен урок от подгрупа с елементи на диагностика, Логопедия за всички

(по-стара група за деца с общо недоразвитие на речта)

Подготвен Нина Малишева

„Здравей, умен език!“

Цел: Запознаване с органите на артикулационния апарат.

Коригиращи и диагностични задачи:

  1. Да активира кинестетичната и кинетичната основа на артикулационните движения.
  2. Развийте фино диференцирани двигателни умения на ръцете.
  3. Формирайте координация на речта с движения на тялото.
  4. Развийте висши психични функции - памет, внимание.
  5. Изследвайте фината моторика на ръцете (превключваемост, синхронност, способност да рисувате върху предмет); силата на издишания въздушен поток; артикулационни двигателни умения (чувство за поза, превключваемост, подвижност).

Образователни задачи:

  1. Научете се да отговаряте на въпроси с просто изречение.
  2. Разгънете активния речник.

Образователна задача: насърчават такива качества като постоянство, доброжелателност, способността да слушате другите.

Оборудване:

магнетофон, аудио записи, статив, визуални картини, картички с поезия, огледала, цветни моливи, страници за оцветяване, листа (от цветна хартия), листа с задания.

Ход на урока.

Децата влизат в групата под музиката, застават около логопеда.

- Момчета, започваме дълго пътуване до страната на красивата и правилна реч!

Да говоря красиво,

Има много да се научи.

Винаги бъдете внимателни

И, разбира се, не бъдете мързеливи.

В първия днешен урок ще се запознаем с умен, забавен език. Но за да стигнете до кралството, където управлява забавен и умен език, трябва да изпълните няколко задачи. Намерих необичайни листа (дървесни листа, изрязани от цветна хартия), върху които са написани задачи, след изпълнението на които ще посетим весел и умен език.

Лист номер 1

- Отговори на въпроса:

- Кое време на годината е? (падане)

- Добре. През есента листата падат от дърветата, вятърът духа силно и листата се откъсват от дърветата, вихрят се във въздуха и лежат на земята с многоцветен килим.

Сега ще се упражняваме да духаме правилно. Вижте: вдишваме с носа си и духаме със сила върху листа (в дланта на ръката), така че да отлети далеч.

- И сега листът ми полетя,

Сякаш паднах от дърво.

На всяко дете се дават малки листа, изрязани от цветна хартия. Децата духат по 2 листа от дланта си на музика на свой ред.

Учителят фиксира резултата (сила на издишване).