Следи от диви животни в гората

Име на разработката:тренировъчна сесия.

Име и форма на събитието:„Горски тест“, урок - тест.

Обяснителна бележка

Цел:да запознае децата с ролята на гората в човешкия живот.

Задачи: да разшири знанията на децата за гората и нейното богатство;

Развиване на интерес към консервационни дейности за защита на горите;

Да насърчи любовта към природата на родната земя, желанието да я защити.

Форма на провеждане:урок - тест.

Начин на провеждане:словесен, визуален.

Детска възраст: На 10-13 години.

Условия за провеждане: офис на сдружение "Млад еколог".

Оборудване:снимки, горски плакати, карти със задачи.

Методически съвети за подготвителния период: децата изучават литература за гората, учителят подготвя задачи-карти и медали "Горски експерти".

План на урока

I. Организационен момент.

II. Основните етапи на урока - викторини.

1. Станция "Ягодная".

2. Станция "Гъба".

3. Станция "Трейс"

4. Станция "Екологична"

III. Обобщаване.

Ход на урока

I. Организационен момент.

II. Основните етапи на урока - викторини.

1. Станция "Ягодная".

Учител:Вървя по гората,
Аз съм на горски плодове Гледам:
На малинов храст,
На дървото - планинска пепел,
Ягода в тревата,
Под планината - боровинка,
Клюковка - на бум ...
- Празна кутия! [един]

Учител: Спряхме на първата гара. За какво ще говорим тук? (Отговори на децата: за плодовете). Точно така, когато отидете в гората, вземете със себе си кошница, така че плодовете, които събирате, със сигурност да споделят жизнеността на природата. В гората има много плодове и сега ще проверим вашите познания. На вашата маса имате карти с задания, трябва да отговорите на въпрос и да намерите това зрънце на снимката. (Приложение № 1)

2. Станция "Гъба".

Учител:Ще намерим сто гъби в гората,
Да обиколим поляната.
Няма да вземем в кутията
Гъба.
Ще претърсим всички дъбове,
Коледни елхи и трепетлика
И добри гъби
Нека го сложим в кошници.
Гладков Н. [2]

Учител:Момчета, на следващата станция ще говорим за гъби. Знаете ли как да берете правилно гъби? (Отговори на децата). Гъбите могат да се консумират пържени, варени, осолени, мариновани, тъй като това е ценен хранителен продукт, който съдържа протеини, въглехидрати, минерали и витамини. Те се използват не само за храна, но и в медицината. Ето картички със задачи, при които трябва да отговорите на въпрос и да намерите гъба на снимката. (Приложение № 2)