Резюме на урока в средната група „Моят верен приятел
Лилия Гуляева
Обобщение на уроците в средната група „Моят верен приятел е куче“
Обобщение на класовете в средната група
„Моето верен приятел е куче"
(Пластилинова скулптура, комбинирана с допълнителен материал)
цел: правене на забавно кученце.
- Развийте способността на децата да създават изображение от капсула от детска изненада и пластилин.
- Консолидирайте техниките скулптура: търкаляне на пластилин между дланите;
- Подсилете способността за свързване на части, като ги притискате плътно един на друг, и в изглаждащи шевове;
- Укрепване на способността за извайване на малки детайли.
- Укрепване на способността за работа със стек за пластилин.
- Продължете да запознавате децата със свойствата на пластилина
(мека, податлива, може да приеме всякаква форма);
- Развийте прецизност и координация на движенията.
- Да възпитава точност при работа с пластилин. Накарайте децата да искат да направят нещо приятно;
- Извикайте положителен емоционален отговор на общия резултат.
Начините: отгатване на гатанки, ситуативен разговор, гимнастика с пръсти.
Финансови средства: Капсули от детски изненади, пластилин, купчини, картонени стойки, дъски за подплата (за всяко дете, играчка - куче.
Предварителна работа: Чат с деца за домашни любимци (котки, кучета, кози, крави); съображение илюстрации: котки и котенца, кучета и кученца, кози и ярета; крави и телета; игра „По какво си приличат? Каква е разликата?" (сравнение на котенца и кученца; кози и крави); отгатване на гатанки за кучета.
Ход на урока
Педагог: Момчета, хората имат лоялен приятели и помощници - домашни любимци нали, защо тези животни се наричат домашни любимци?
Деца: те живеят до човека, който се грижи за тях.
Педагог: нали, но тези животни не винаги са били домашни любимци. Преди живееха в дивата природа. Но човекът успя да ги укроти. Когато древните хора ловували, те донесли вкъщи от лов не само плячката, която са убили, но и младите прасенца, телета и деца. Децата играеха с тях, животните постепенно се опитомяваха, опитомените животни престанаха да се страхуват от хората, свикнаха да получават храна и защита от тях. На свой ред те също станаха полезни за човек: даваше мляко, вълна, месо; помогнал на човек в лова и охранявал дома му.
Педагог: Момчета, сега се опитайте да познаете кой се е скрил от нас в това гатанка:
Не говори, не пее,
И който отива при собственика -
Деца: Куче
Педагог: Момчета, как е името на малкото кучета?
Педагог: Вижте кой ни дойде на гости! Е кученце. Докато те нямаше, той ми каза, че е много тъжна история, че е забравил името си. Нека му помогнем да го запомни.
Децата предлагат своите възможности.
Педагог: Момчета, нека слепим приятели за Шарик. Същите малки кученца и той няма да скучае и никога няма да забрави името си.