Резюме на открит урок за развитието на речта с помощта на игри с пръсти за по-голямата група
Яна Каткова
Конспект на открит урок за развитието на речта с помощта на игри с пръсти за по-старата група "Как слънцето помогна на пролетта"
OOD резюме за деца от старшата група
от развитие на речта с помощта на игри с пръсти
„Как слънцето помогна на Пролетта"
Разработен: възпитател MBDOU "Детска градина номер 45" Я. Н. Мячева.
цел: развитие на кохерентна реч деца чрез писане на описателна история за пролетта чрез референтни снимки.
• Да се формира способността да се композира история въз основа на референтни снимки;
• Формира фигуративна реч (изберете сравнения, епитети);
• Разширяване и активиране на речника;
• Развийте фина моторика чрез игри с пръсти;
• Развийте вниманието, памет, логическо мислене.
Интеграция на образованието области:
Начини и методи:
- информационно-възприемчиви методи: истории, обяснения, показващи начина на действие;
- репродуктивна: въпроси, упражнения, съвместно изпълнение на действия, демонстрации, примери;
- частично търсене: схематизация, проблемни въпроси, проблемни ситуации, игрови упражнения;
- изследвания: елементарна експериментална дейност;
- създаване на условия за психологически и емоционален комфорт на учениците (музикален съпровод);
- игрови техники в работата с деца;
- развитие и поддържане на познавателния интерес на децата;
- комбинация от различни продукти върху едно класове и др..
• Плик с писмо.
• Карти, изобразяващи електрическа крушка, огън, слънце; характерни черти пролетта; прелетни птици; диви животни.
• Самолетно изображение на бреза с цъфнали листа.
• Щрапки, клонки.
• Слънцето с жълти панделки, прикрепени към него в единия край.
• Произведено от хартия слънца за всяко дете.
• Аудио запис "Крийк", "Гласове на птици", В. Моцарт "Пролетна соната", Аудио запис "Отваряне на плик", Аудио запис "Съветник"
Ход на урока
Педагог. Момчета, тази сутрин пред нашата врата група, Намерих плик с надпис "За децата в детската градина". Реших да те изчакам и да видя какво писмо дойде при нас.
Да, това е проблемът: Извадих плика и не помня къде. Момчета, Помогне, моля те да го намеря!
(децата намират плик на един от рафтовете.)
Момчета, от кого според вас е това писмо? (от съветника)
Предлагам ви да преминете, да седнете на масите и ние сме заедно отворен плик и прочетете писмото (Учителят кани децата да седнат и чете писмото).
Магьосникът говори: "Здравейте момчета! Аз съм любезен магьосник и наистина имам нужда от вашия помогне! Написах приказка за вас за ВЕСНА, но злата вещица е омагьосала част от моята приказка, превръщайки я в снимки, които са в плик! Момчета, Помогне моля ви да призовавам ПРИКАЗКА! "
Педагог: Момчета, ще помогне магьосник - да разочароваш приказка? (Да)
Предлагам ви да седнете правилно, да сложите ръцете си на рафт, ще помоля само онези момчета, които вдигат ръка. Не можете да извикате, иначе магьосничеството няма да рухне.
„Имало едно време четирима на годината: Зима, Пролет, Лятна есен. Те живееха заедно и управляваха всичко по ред Светът: три месеца - зима, три месеца - Пролет, три месеца - лято и три месеца - есен. Но веднъж Зима реши, че е най-важната и не иска да отстъпва мястото си Пролет. Растенията станаха тъжни под снежната покривка. Птиците спряха да пеят песни. Хората са уморени да карат печки, за да се затоплят поне малко. Есен и лято се притесняват. И Каза Пролетта: "Не бъди тъжен! Имам чудо, че ще ви помогне да победите студа".
Момчета, а след това приказката е омагьосана и свършва. Но пликът съдържа карти с електрическа крушка, огън и слънцето. Какво мислите за това, може да бъде чудо ще помогне на Пролетта? (Слънцето) Наистина ли, слънцето - най-голямото и мило чудо. И какво е също?
Игра „Сравнение и име“
Слънцето е жълто, като (глухарче).
Слънцето е кръгло, като (топка).
Слънцето е нежно, като (Баба).
Слънцето е розово, като (палачинка).
Приказката свърши? (не).