Майсторски клас на логопед по използването на съвременни методи за моделиране в разработването

Цел: Развитие на фонематичния слух, звуков анализ и синтез.

Задачи:

  1. Научете: изложете модела на звуковите характеристики [S]; различават животински гласове.
  2. Укрепване: знанията на децата за дивите животни; познания на децата за звук [S]; способността да се различават и излагат модели на неречеви и речеви звуци.
  3. Развиват: фонематично възприятие, мисловни процеси (памет, внимание, мислене), детски емоции.

Оборудване: снимки, изобразяващи диви животни, кошница (която съдържа сено, моркови, мед, шишарки, ябълка, гъби), кукла лисица (носена на ръка), параван, хартия, ножици, чаши, лъжица, вода, зърнени храни, 3 кафява халба с различни размери за всяко дете, картички за схематично представяне на звуковите характеристики, картички със схематично изображение на домашни любимци, картички с изображение на весело и тъжно лице за всяко дете; сиви, бели, оранжеви, кафяви триъгълници.

Ход на урока

един. Логопед:

- Деца, вижте с каква красива поляна дойдохме! Кое време на годината е? Как позна? (Децата наричат ​​знаците на зимата).

Речник: сняг, снежинки, снеговалеж, искри.

Психогимнастика:

- Как грее слънцето през зимата?

- Изправете лицето си, ръцете си на слънце и се затоплете.

- Изведнъж задуха силен вятър, започна да вали сняг. Ние сме замръзнали и смачкани. Покажи.

- И сега виелицата свърши. Слънцето надникна иззад облака, усмихнете му се. Станахме топли и спокойни.

- Покажете как грее слънцето, усмихнете му се.

2. Логопед:

- Намираме се в горска поляна, около гората. Кой живее в гората? (Det list диви животни).

- Знаем, че дивите животни вече са студени и гладни. Приготвих кошница. Нека помогнем на животните, да ги нахраним.

- Какво животно ще лекуваме? Какво избрахте?

Децата се редуват като вадят гъби, моркови, ябълки, сено, шишарки, мед от кошницата. Поставете почерпка на снимките на животни.

3. Логопед:

- Днес тя дойде да ни посети. И кой може да познаете:

Хитра измама,
Червенокоси,
Пухкава опашка - красота
И името й е ... (лисица).

Логопед слага кукла лисица на ръката си и поздравява децата от нейно име.

4. Поставяне на модели на шума.

Лисица:

- Можете ли да различавате различните звуци? Да проверим.

Лисицата зад паравана сипва зърнени храни, чука с лъжица върху чаша, къса хартия, реже хартия с ножици, мачка хартия, налива вода. Децата отгатват действията на лисицата и подреждат карти със схематично представяне на звуци в определена последователност.

клас

5. Играта "Три мечки".

Логопед:

- Нека си припомним играта „Три мечки“. Поставете кръговете на масата

Децата имат на своите маси 3 кафяви халби с различни размери. Потвърдено е, че големият кръг е Михайло Потапич, средният е Настася Петровна, малкият е Мишутка.