Когниция, ООД Синопсис за деца от старшата група за развитието на речта с помощта на игри с пръсти

MBDOU "Детска градина № 45" ООД Синопсис за деца от старшата група за развитието на речта с помощта на игри с пръсти
"Как слънцето помогна на пролетта"

Разработено от:
Педагог Я.Н. Мячева
Интеграция на образователните области:
 Когнитивна област  Художествена и естетическа област  Речева област  Социално-комуникативна област
Цели на урока:
 Да формира способността да композира разказ въз основа на референтни снимки;  Формира фигуративна реч (изберете сравнения, епитети);  Разширяване и активиране на речника;  Развитие на фината моторика чрез игри с пръсти;  Развитие на вниманието, паметта, логическото мислене.
Материал за урока:
 Плик с писмо.  Карти, изобразяващи електрическа крушка, огън, слънце; характерни признаци на пролетта; прелетни птици; диви животни.  Самолетно изображение на бреза с цъфнали листа.  Прищепки, клонки.  Слънцето с жълти панделки, прикрепени към него в единия край.
 Създадени от хартия слънца за всяко дете.  Аудио запис "Поток", "Гласове на птици", В. Моцарт "Пролетна соната"
Ход на урока

Педагог
. Момчета, тази сутрин на вратата на нашата група намерих плик с надпис "Деца от детската градина". Реших да те изчакам и да видя какво писмо дойде при нас. Но проблемът е: махнах плика и не помня къде. Момчета, моля, помогнете ми да го намеря! (децата намират плик на един от рафтовете.) ПРОБЛЕМНА СИТУАЦИЯ Момчета, от кого според вас е това писмо? (от съветника) Предлагам ви да преминете, да седнете хубаво на масите, да отворите писмото заедно и да прочетете ... (Учителят кани децата да седнат и да прочетат писмото). Съветникът пише: „Здравейте, момчета! Аз съм любезен магьосник и наистина се нуждая от вашата помощ! Написах приказка за ВЕСНА за вас, но злата магьосница омагьоса част от моята приказка, превръщайки я в картини, които са в плик! Момчета, моля, помогнете ми да измисля ПРИКАЗКА?! "
Педагог
: Момчета, ще помогнем ли на магьосника - ще измислим ли приказката? (Да) Предлагам ви да седнете хубаво, да сложите ръце на рафт, ще помоля онези момчета, които вдигат ръка. Не можете да извикате, в противен случай магьосничеството няма да бъде унищожено. „Имало едно време четири сезона: зима, пролет, лято, есен. Те живееха заедно и на свой ред управляваха целия свят: три месеца - зима, три месеца - пролет, три месеца - лято и три месеца - есен. Но един ден Зимата реши, че тя е най-важната и не иска да отстъпи място на Пролетта. Растенията станаха тъжни под снежната покривка. Птиците спряха да пеят песни. Хората са уморени да карат печки, за да се затоплят поне малко. Есен и лято се притесняват. И
Пролетта каза: „Не бъдете тъжни! Имам чудо, което ще ми помогне да преодолея студа. " Момчета, а след това приказката е омагьосана и свършва. Но в плика има карти с крушка, огън и слънце. Какво мислите, че това може да бъде чудо, което ще помогне на Пролетта? (Слънце) Всъщност слънцето е най-голямото и мило чудо. И какво е също?
Игра "Сравнение и име"
Слънцето е жълто като (глухарче). Слънцето е кръгло като (топка). Слънцето е нежно, като (баба). Слънцето е розово като (палачинка). Свърши ли приказката? (не). Как слънцето помогна на пролетта? Какво направи, за да накара светът отново да цъфти с ярки цветове? Предлагам ви да затворите очи и да слушате, може би звуците ще ни помогнат? (аудио запис "Поток"). Какво чухте (Шум, мърморене на ручей.) Точно така. Вижте, в плика има още карти. (Карти, изобразяващи ранна пролет). Предлагам да продължим приказката и картите ще ни помогнат в това.