Класен час по темата Нашите права и отговорности

Предмет: "Нашите права и задължения" от поредица часове в класната стая на тема „Да се ​​научим да мислим за себе си и другите“.

Цел:

  • обобщават знанията на децата за основните права на детето;
  • да се разделят понятията "права" и "задължения", да се покаже единството на правата и задълженията;
  • насърчаване на зачитането на изявленията на съучениците, техните права .

Оборудване:

  • Карти за знаци за човешки права;
  • изложба на литература за юридическо образование;
  • на дъската - кръстословица.

Ход на урока

1. Поздрави (всички в кръг, обръщайки се един към друг):

Поздравете с ръце!
Нека поздравим с очите си!
Да кажем „Здравей“ с уста -
Ще стане радостно навсякъде!

Уч: Радвам се, че ние, които отлежахме още една година, отново се събрахме с възрастни за сериозен разговор.

Какво е значението на израза „мислене за себе си и другите“? (Мислене - мислене; мислене - грижа за някого).

2. Поставяне на цели: (разказано от 2 ученика)

Има толкова много държави по света, че всички го знаят.
Кой, кажете ми, е най-важният в тези страни? (Пауза)
Не бързайте, не се опитвайте да дадете отговор в един момент,
Има много основни - изберете, има цар, тук е президент.

Знаем за водачите и за царете от люлката,
Но най-важното, необходимо, по-важно за страната е детето!
Какъв ще стане утре, малък и нежен?
Цялата земя неговите права са правото да се надяваме!

- Как да разберем последните думи?

- Настоящият месец е богат на събития, които са много важни за страната, за всички нейни жители и преминава като месец на правната култура.

Нашият разговор е за това какви права на детето знаете, как ги разбирате. Родителите ти са тук, те ще бъдат участници в нашия разговор, асистенти, арбитри.

-Можете да получите консултация днес.

Какво означава думата консултация?

- Заедно с нас - приказен човечец. Кой е той?

(Героят на книгата на А. Усачев, „зеленият човек“, който се бори за правата на човека).

-Какво е правилно?/Наборът от установени и защитени

правителствени правила и разпоредби,

Защо хората изобщо трябва да знаят някакви права?

(За да може човек да знае точно на какво може да разчита в живота)

3. Игра в кръг "Дай топка на мъж"

Следвайки същия принцип като пътните знаци, група деца направиха правни знаци, които отразяват правните членове на Декларацията за правата на човека. Нека се опитаме да изразим нашето мнение за това какво означава всеки знак. Ще го направим в кръг. Ако е трудно, вземете помощта на съседа си. Ако е трудно и за двамата, свържете се с „Юридически съвети“. И знаците са скрити на облегалките на вашите столове (те вземат всеки знак, прикрепят го като топка към дъската и обосновават накратко кое право е отразено в конвенционалните знаци)

Защо знаците са в два цвята? (Разрешително и забранително)

В книгата има откъс за малкия човек, който казва как нашият герой е решил да отлети на международна конференция по балони, за да могат хората по цялата Земя да видят какви права съществуват за тях. Нека продължи да пътува. Където? (В училище, в града). И ние ще обобщим.

Нека всички заедно да кажем хор кой от вас отговори на въпросите (всеки извиква на висок глас името си в общия хор).

-Какво право си спомнихме?

Нашите гост-адвокати ще ни покажат със сърцето си как познаваме правата

(червено - добро, пълно, жълто - частично, синьо - недостатъчно)

Размиване на понятията "права" и "задължения"

Момчета, член 29 от Конвенцията гласи, че човек има не само права, но и отговорности.

Какво е задължение? /Обхватът на действията, възложени на някого и обвързващи/

Каква е най-важната отговорност във вашето семейство? Ами татко? Кой има най-много? (Попитайте родителите)

Какви са отговорностите на учениците?

От къде знаеш това?/Училищен устав/

Нека очертаем някои от отговорностите на ученика(студенти

повикан, възрастен фиксира на дъската)

Игра "Това, което знам добре и това, което знам по-лошо"

-Очертахме основните права и отговорности. Умеем ли да ги различаваме?

(Всяка група анализира ситуацията, след като изслуша мнението на всяка, като възложи отговорности: „анализатор“, „секретар“).

4. Анализ на ситуациите (след като го постави пред публиката):

Командир:- Вася, ти си дежурен днес, моля, остани и измий дъската, полеви цветя.

Вася: - Саша, нямаш право! Детският труд забранява детския труд.

Вания: -Вика, аз измих и измих дъската, а ти го боядиса!

Вика: - Е, какво лошо има в това! Имам право да правя това, което обичам!

Мария Степановна: Ваня, не си готова за компютърни науки в понеделник!

Вания: -Вчера беше неделя. Имам пълното право на почивка.

Първокласник (позовавайки се на "учителя"): - Обидих се от вашия ученик, този.

Учител: -Успокой се, не плачи. Кажи ми какво става.

Първокласник: - Той ме спъна.

Серьожа: - И той няма право да унижава достойнството ми, като ми показва лица.

Изход: Това, което момчетата научиха добре?

Покажете на вълшебния владетел как всяка група е успяла

упражнява правото да изразява мнението си ("Анализатори" на всеки

групи празнуват успеха на своя екип за преглед и

Родители - Адвокатите потвърждават отново лоялност - Неправилни изявления.

Нека попълним кръстословицата, като си спомним качествата, които помагат на хората да не нарушават правата си и да не забравят своите отговорности:

1. Качеството на човек, който се отнася към другите според правилото: отнасяйте се към другите така, както бихте искали да се отнасят с вас.

2. Качеството на човек, който винаги действа честно спрямо другите

3. Качество, свидетелстващо за чувствителност, предпазливост.

4. Качеството на учтив човек, който спазва всички правила за благоприличие.

5. И тогава за такъв човек ще бъде лесно да живее според принципа: „Вашите права свършват там, където започват ...

o r i d o p h n o s t

с n R a c e d l i v o s t

R И z u m n o s t

IN o s p и t n n o s t

ОТНОСНО B Z A N N O S T I

Ето защо провеждаме разговори с вас, класни часове на тема „Мисля за ...“

6. Творческа домашна работа:

-Когато отговаряте на въпросника, вие признахте, че е по-вероятно да нарушите задълженията си. И защо? (деца, родители говорят)

1. Бяхме помолени за помощ от учител на първокласници.

На някои момчета им е трудно да се установят в училище, защото струваше им се, че в училище има само забрани. Всъщност едното не може да направи другото. Не бихме ли могли да напишем същите тези правила - забрани, да ги нарисуваме по различен начин: с думата ВЪЗМОЖНО е необходимо?!

2. За да ви улесни в решаването на много проблеми, за да знаете повече за законите на нашия живот. Книгите, специално издадени за вас, също ще ви помогнат (позовавайки се на изложбата).

И запомнете тези думи - призив към всички:

Другари възрастни и деца!
Всички ние сме отговорни за бъдещето си!
Знайте вашите права и задължения,
Растете като добри хора!

7. Отражение: Плитка се търкаля, търкаля се на струйка, а зад нея се изсипват мисли на глас за урока (поговорките на всички).

Представителите на закона дават на всеки визитка - символът на малко човече с надпис: "Живейте по закона, действайте по съвест»За училищно дежурство.

1. Какви права имате като ученик? ____________________

2. Каква е отговорността на ученика? _____________________________

3. Какви нарушения срещате най-често: права или задължения? _________________________________________

4. Какви са правата? _____________________________________

5. Какви са отговорностите? _______________________________

6. Защо измислихте човешки права и отговорности? ____________

КАЛЕНДАР НА ЗАКОННИТЕ ДАТИ

2001 - 2010 - Международно десетилетие на мира и ненасилие за децата на планетата