Програми, статии Регионална програма Безстрашно детство
Резюме на урока по темата: „Доброта“
Все по-често по телевизията се показват филми на ужасите, екшъни, сцени на насилие, безкрайни сериали с неприлично поведение на героите. Дете може да види всичко това по всяко време, като включи телевизора или се свърже с интернет.
Децата и юношите все още не могат да оценят правилно всичко, което виждат и чуват, така че често започват да имитират грубите лудории и неприличното поведение на героите от телевизионните екрани и кината. Следователно е необходимо да се създадат условия за формиране на морал у децата.
Целта на моралното възпитание е да установи истински, любящи и уважаващи стандарти в човешките взаимоотношения. Задачите могат да бъдат следните:
- Помогнете на детето да научи за природата на света, за характера на междуличностните отношения, за природата на околната среда, да се отвори в този свят и да намери своето място в него.
- Подгответе ученика за влизане в обществото.
- Формирайте съзнателно волево поведение на детето.
- Събудете самостоятелно логическо мислене.
- Развийте общата култура на детето.
Предлагам да разработите урок по темата: "Доброта".
Цел: систематизирайте знанията на децата за правилата за добро поведение; развиват способността да забелязват добрите дела на другите; насърчават нуждата да проявяват доброта към другите сами.
Ход на урока
Аз. Психологическа нагласа.
- Поставете длани на гърдите си там, където е сърцето ви. Чуйте как бие. Почувствайте и си представете как дланите ви са изпълнени с топлината и добротата на сърцето ви. Сега споделете топлината и добротата на сърцето си един с друг, хванати за ръце. Усмихвайте се един на друг. В такова добро настроение, нека започнем урока си.
II. Главна част
1. Въведение.
- Момчета, не случайно започнахме урока си, споделяйки добротата на сърцето си.
Тема на нашия урок: „Доброта“.
- Какво е добротата?
- Чуйте как се пише за това в речника на С. Ожегов: „Отзивчивост, емоционална нагласа към хората, желание да се прави добро на другите“.
Игра "Да помислим за добротата"
Децата застават в кръг. На всеки от тях на свой ред учителят хвърля по една топка в ръцете му. Този, който хване топката, посочва мил човек и обяснява защо е мил. Например: сестра ми е любезна, защото играе с мен всеки ден и ми помага.
Когато всички деца говорят за определени мили хора, учителят моли едно от децата да изброи всички мили хора, за които разказаха приятелите му.
- Какво според вас си струва да правите добри дела и защо?
2. Четене и обсъждане на приказка: „Нито едно добро дело не се губи за нищо“. (А. Неелова)
Селянинът оре ивицата си, събра я и я засее. От сутрин до късна вечер селянинът работеше на полето, за да има с какво да се храни през есента. Издънките на селянина бяха добри, ръжта бързо се надигна и изгони ухото. Но тук, за съжаление, топлината дойде твърде рано, ухото започна да пожълтява и не дава зърното на растежа. „Ами - мисли селянинът - моята реколта е изчезнала, как мога да се разбера с децата сега?“ И всеки ден всеки се разхожда в полето, гледа към небето - ще изпрати ли Бог дъжд.