Отворен урок „Крила на мечта“ с използване на нови образователни технологии

Галина Иванцова
Отворен урок „Крила на мечта“ с използване на нови образователни технологии

Цел:

формирането на идеи за съня като стимул на волята за действие.

Задачи:

1. Научете учениците на положително мислене, като се фокусирате върху факта, че осъществяването на една мечта зависи от техните собствени възможности и способности;

2. Да насърчава развитието на въображението, творческия и житейския потенциал на учениците, разкриване на индивидуалността на всяко дете;

3. Стимулирайте творческото самоизразяване чрез арт терапия;

4. Обогатете моралните представи с художествени средства.

Оборудване:

стая за групова работа

високи прозрачни чаши вода;

блясък и глина, малки лъжички за еднократна употреба според броя на учениците;

хартия, визуални помагала (гваш, акварели, пастели, моливи, флумастери, искри за рисуване).

вълнена топка, лъскави вълнени конци с различни цветове и дължини

Участници: водещ - педагогически психолог; ученици от подготвителната група

Музикален съпровод: музика за релакс

Ход на урока

Водещ: Здравейте мили мои! Днес навън е облачно и влажно. А в нашата група е топло, леко и забавно. И ние се забавляваме от нашите усмивки, защото всяка усмивка е малко слънце, от което става топло и хубаво. Сега нека ви поздравим.

Извиквайки името си, водещият протяга дланта си към детето, а той, „приемайки“ я подава дланта си към следващото дете и казва името му.

Водещ: Когато бях малка, много обичах да мечтая. Веднъж майка ми ми подари перо, което стана символ на мечтите ми. Обичате ли да мечтаете? Кой говори за мечтите си? Помагат ли мечтите да направят хората щастливи?

И сега ви предлагам да изградите "Пирамида на мечтите"

Игра "Пирамида на мечтите"

Водачът и учениците, застанали в кръг, се призовават помежду си и слагат ръце на дланта на водача. Така се изгражда пирамида на палмите - „пирамида на мечтите“. Водещият започва, например: „Мечтая за куче“.

Водещ: Можете ли да усетите топлината на нашите мечти? Нашите мечти, като теб и мен, са различни. И сега предлагам да вложим топлината на нашата пирамида във вашите сърца. Поставете дясната си длан върху гърдите си, затворете очи и слушайте тихо как бие топло, мило сърце ...

(звучи фонова музика)

Водещ:

Тук и там е мечта

Отваря врати за нас.

Нейният свят е като магия.

Няма по-красива от него!

Мечтите ни живеят в душите ни, а също и в магическа земя. Как смятате, че се нарича тази държава? Искате ли да предприемете пътуване до Царството на мечтите и да се научите да мечтаете? Тогава е време да тръгнете на път.

Водещият демонстрира трите пътя и говори за всеки от тях.

Водещ: Всеки от трите пътя ще ви отведе до Царството на мечтите. Всички пътища са вълшебни, всички те даряват проходилката със сила, която се издига от краката и изпълва цялото тяло.

Първият път е най-лекият, най-лекият и гладък (шал или парче плат). Вторият път е по-труден: той се състои от неравности и не е нужно да вървите по него, а да скочите, удряйки целта (пръстени или парчета плат). Но този път дава на този, който върви по него, повече магическа сила от първия. Третият път е най-труден. Той е бодлив и болезнен (апликаторите на Кузнецов). Но от друга страна, той дава голяма сила, много повече от първите две.

Когато приключите, седнете в позиция за отпускане.

Учениците се редуват да вървят по избрания път, а водещият сам отбелязва кой кой път е избрал.

Статична медитация "Царство на мечтите"

Водещ: (говорейки на тиха музика) Далеч, далеч, отвъд ръба на непозната земя, има царство, в което мечтите живеят. Това е Царството на мечтите.

Там растат прекрасни цветя

От такава невинна красавица.

Дърветата са там до звездите,

Клоновете им не се страхуват от гръмотевични бури.

Там феи бродят по ливадите,

И можете да повярвате на чудеса.

Там звярите могат да говорят

И приказката може да бъде съживена ...

Рядък късмет е да влезеш в това вълшебно царство. Едно, две, три - ето ни в Страната на мечтите!