Образователни разговори за тийнейджъри
Образователният час „За най-красивата музика на душата“ ни въвежда в атмосферата на предлаганите уроци. „За да направим света малко по-добър - тази възможност е в ръцете на всеки от нас“ - това е заключението, което тийнейджърите трябва да направят от първия урок.
Първата стъпка към промяната на себе си е да простиш на всички, следователно вторият образователен час разкрива на тийнейджъра необходимостта да се култивира такава добродетел като способността да прощаваш.
В третия образователен час „Където се крие щастието“ учителят води тийнейджъра до разбиране на истинската ценност на живота, която се състои в това да служи на другите. Понякога обаче може да се изрази в необичайни форми и да се прояви, например, в отказването от себе си заради ближния. Нещо повече, именно в това човек може да намери истинско щастие. На това е посветен образователният час „Човешко щастие“.
Образователният час „Дезертиране от живота“ засилва разбирането на подрастващия за истинските ценности в живота, способността да вижда само временни трудности в житейските несгоди и формира желанието да ги преодолее.
Следващият блок от образователни часове е посветен на семейното образование. „Родителите също са хора“ учи тийнейджъра да почита родителите си и води детето до идеята, че то е част от семейството му, в неговата сила да направи семейството по-силно и „по-слънчево“.
Образователните часове „Търсене на ближния“, „Щастието на жените“ и „Кой е шефът“ са насочени към обучение на подрастващите като бъдещи семейни мъже.
Образователният час „Търсенето на ближния“ учи да се вижда в избрания (tse) бъдещият съпруг или съпруга, баща или майка на децата им, като същевременно се обръща внимание преди всичко на красотата на душата, а не на тялото.
Препоръчително е да прекарате образователния час „Женско щастие“ отделно за момичета. В този случай е възможен откровен разговор за целомъдрие, вярност, женственост, способност за състрадание и съпричастност като необходими черти на характера на бъдещата съпруга и майка.
Образователният час „Кой е началникът в къщата“ въвежда тийнейджъра във вътрешния свят на бъдещото семейство, учи да разбира и защитава бъдещия (ите) съпруг (и), формира желанието да отстъпи и запази мира в семейството.
Образователният час „Ние сме от бъдещето“ е насочен към насърчаване на чувството за патриотизъм и уважение към историята на страната у подрастващите.
Образователен час "За най-красивата музика на душата"
Цел:
- възпитание на доброта при юноши;
- да разкрие влиянието на извършените действия върху духовното здраве на човек.
Оборудване:
- хартия за отговори на тестове и чертежи, флумастери;
- музикален център, компактдиск на Светлана Копилова „Притчи-2. Четка в Божиите ръце ", репродукция на стенописа от Леонардо да Винчи" Тайната вечеря ".
Ход на урока
Тестване
Преди да започнете разговор, предлагам ви да отговорите на тестовите въпроси.
1. Имате пари. Бихте ли могли да похарчите всичко, което имате, за подаръци за приятели?
2. Приятел ви разказва за проблемите си, но вие не се интересувате много. Ще му кажете ли, че не се интересувате от това?
3. Партньорът ви играе зле в игра. Ще се поддадете ли на това, за да донесе удоволствие?
4. Колко често казвате добри думи на хората?
5. Харесвате ли зли шеги, практични вицове?
6. Колко дълго си спомняте неправдите, нанесени ви?
7. Винаги ли пропускате възможност да направите добро дело?
8. Мислите ли, че ще правите някакъв бизнес по-добре от други?
9. Излизате ли от играта, когато започнете да губите?
10. Ако сте сигурни, че сте прави, слушате ли възраженията на събеседниците?
11. Изпълнявате ли с желание заявки?
12. Присмивате ли се на някого, за да развеселите компанията?
Учителска дума с елементи на разговор
За резултатите от теста ще говорим по-късно, но сега ще се опитаме да определим темата на разговора. Веднъж Ромен Роланд каза: (по-добре е да пишете на дъската предварително) „... е най-красивата музика на душата. Колко прекрасно би било, ако звучеше във всеки от нас. " Какво означаваше Ромен Роланд? Попълнете липсващата дума в това твърдение и ще научите темата на днешния урок. (Отговори на децата)