Вашият логопед - зеленчуци с описание на историята

Автор: Бухарина Ксения Евгевна, учител по логопед

GBOU детска градина комбиниран тип № 1655 (Москва)

Цели:

  1. Активиране на пасивен и активен речник по темата "Зеленчуци"
  2. Научете се да съставяте описателна история според картинно-графичен план.
  3. Научете се да образувате съществителни от множествено число от съществителни
  4. Развийте внимание и мислене
  5. Развийте фини, общи двигателни умения.

Оборудване: демонстрационен материал - снимки на зеленчуци; нагледно помагало „Как растат зеленчуците“, графично-графичен план, топка, работни книги, моливи

Ход на урока

I. Организационен момент

Снимки на дъската: краставица, зеле, ябълка, тиквички

Л: Деца, погледнете дъската и ми кажете коя снимка е излишна?

Д: защото е плод, а тиквичките, краставицата, зелето са зеленчуци

II. Главна част

1. Разговор за зеленчуците

Л: Деца, днес ще говорим за зеленчуци. Какви зеленчуци знаете?

Децата наричат ​​зеленчуци

Л: Къде растат?

L: точно. Зеленчукова градина е оградено парче земя с легла и оранжерии. Там отглеждаме зеленчуци

Логопедът чете стихотворение:

В градината има много хребети

Тук и ряпа и салата.

Има цвекло и грах

А картофите са наистина лоши?

Нашата зелена градина

Ще ни хранят цяла година.

Показват се снимки на зеленчуци

2. L: Зеленчуците в градината растат по различни начини:

При морковите, цвеклото, картофите, ряпата - плодовете растат в земята, ние не ги виждаме. И стъблата са над земята;

Краставица, зеле, тиква - плодовете растат на земята;