Урок по изобразително изкуство в 1 клас на тема - Какво рисува художникът

Цели:

  1. Да научи да подчертава основната функция (предназначение) на обектите.
  2. Приложете всяко действие по отношение на различни обекти.
  3. Развийте творческо въображение, възпитайте интерес към изкуството.
  4. Развиване на организационни общообразователни умения.

Ход на урока

1. Организационен момент.

2. Актуализиране на знанията.

- Здравейте мили момчета, днес ще тръгнем с вас на необичайно пътешествие. Очакват ни много нови и интересни неща. И за да пътуваме по-забавно, ние ще изберем какво ще караме.

Ям въглища, пия вода,
Как да се напия - ще добавя скорост.
Взимам влак със сто колела
И аз съм призован.

- Много добре! Ние пътуваме с малкия влак.

(На дъската е окачена цветна картина на влакове).

какво

- Вижте каква цветна картина.
- И какво помогна рисунката да стане толкова ярка и цветна? (Бои, цветни моливи, флумастери).
- Кой създава такива рисунки? (Изпълнител).

3. Комуникация на темата и целите.

- Така че днес ще бъдем с вас в ролята на художници. И също така ще разберем как можете да създавате рисунки.

4. Учене на ново.

- Време е да тръгнем по пътя. Всички с ремаркета!

(Децата стоят едно след друго, изобразявайки движещ се влак. Децата се придвижват от гара до гара, запознават се с предмети, вещества, с които можете да рисувате).

- Пристигнахме на 1-ва станция - "Цветно".

Децата са поканени да изпълнят малка рисунка с помощта на моливи, бои, пастели, флумастери. За тях това са вече познати материали за създаване на рисунки.

- Да вървим по-нататък. И тук е станция "Песочная".

(Пясъкът се изсипва върху палети в равномерен слой).

- Чудя се за какво е пясъкът?

(Децата представят версии, стигат до заключението, че могат да рисуват с него. Самите те, прекарвайки пръсти, създават рисунка).

- Вижте какви прекрасни картини могат да бъдат създадени с пясък.

(Учителят може да покаже фрагмент от филма за работата на Ксения Симонова от Евпатория (Крим), която рисува страхотни снимки в пясъка).