Резюме на урока "Удивителният свят на стъклото"

Цел: Да запознае децата с метода за получаване на стъкло.

Задачи:

1. Да се ​​развие познавателният интерес на децата, умствената дейност: умейте да разсъждавате, да правите изводи;

2. Да научи да провежда елементарни експерименти и експерименти със стъкло;

3. Разширяване на речника на децата;

4. Култивирайте точност при работа със стъкло.

Ход на урока.

Момчета, чуйте моите гатанки, познайте ги и тогава ще разберете с какво ще работим днес.

И удари - ще катастрофирам.

Много крехка и прозрачна

В полза на хората е предназначен

Прозорците са прости,

А бутилките са цветни.

Не тече, не се излива,

И ако ударите, ще се счупи.

Учителят довежда децата до масата, където се поставят малки стъклени предмети и иска да ги назове. (Децата именуват, а учителят обобщава предметите, като казва, че са направени от стъкло, т.е. как могат да бъдат наречени с една дума.)

След това учителят постепенно поставя прозрачни и цветни камъни на масата си и обяснява на децата, че стъклото може да бъде цветно и прозрачно.

Педагог: Момчета, какви предмети от цветно и прозрачно стъкло познавате? И сега ще ви разкажа как се прави стъклото.

Човекът отдавна се е научил да прави предмети от стека­ла. Стъклото е изобретено преди много години. Пясък, пепел, малко боя се изсипват в глинен съд и всичко това се готви дълго време на огъня, докато се получи лъскаво „тесто“. Глинената пръчка помогна на майстора стъклар. Той обръсна разтопената маса с единия край на пръчката и издуха и издуха стъклен балон в дупката на другия край, както вие издухвате сапунени мехурчета. Духайки мехурчета, капитанът им придаваше различни форми (вази, съдове, флако­нас, мъниста). В древни времена все още не се знае, че се произвежда стъкло за прозорци. В домове, замъци и дори кралици­дворците имали малки прозорци. Вместо стъкло се поставяше хартия, напоена с восък или масло, за да не се намокри от дъжда. В Русия филм от мехурчета от бик беше изтеглен през прозорците. Но един ден ма­стъкларят издуха голяма стъклена топка, отсече краищата от двете страни, образува се тръба и докато беше топло, я отряза и я превърна в сто­ле. Резултатът е стъклен лист. Първата чаша беше неравна, мътна, но е и много ценна­Елк. Отначало стъклените прозорци бяха само в домовете на заможни хора. Времето минаваше и хората измисляха ма­гума, която изтегляше течност от топилната пещ­стъклена маса под формата на широка панделка. Zas­Задната, закалена стъклена лента беше нарязана на парчета, за да се образува лист стъкло. Сега са построени съвременни фабрики за производство на стъкло. Погледнете отново таблицата и кръстете продукта, който­харесал си рояка.