Резюме на урок по основите на валеологията в предучилищна възраст „Слънце, въздух и вода

Цел: Формиране на основата за цялостно възприемане на света, в който природните явления имат тясна връзка между себе си и човешките дейности.
Задачи:
1. Консолидирайте знанията на децата за свойствата на въздуха и водата. За слънцето като източник на светлина и топлина. За тяхното значение в човешкия живот.
2. Да се развие познавателната активност на децата в процеса на експериментиране, да се активира речта и да се обогати речника.
3. Да възпитавате уважително отношение към природата, към здравето си.
Оборудване: Слайдове на интерактивната дъска, пакет с предмети (бутилка вода, фенерче, чанта, пълна с въздух), снимка на приказна страна, вентилатор за броя на децата, предмети за експерименти (чаши, лъжици, епруветка, държач, вода, покълнали семена, захар, сол, торбички), глобус.
Ход на урока
1. Организационен момент
Сәlemetsіzder мен! Здравейте!
Скъпи момчета! Не мога да присъствам на вашия клас. Но ще се радвам да се срещнем с вас. Изпращам ви колет. В него ще намерите истински приятели, които скоро ще ви помогнат
Ела тук.
Вашият лекар HLS.
Момчета, това е пакет от HLS Doctor. Да видим какво има в него? (Отварям пакета и изваждам: фенерче, торба, напомпана с въздух, бутилка вода)
- Какви интересни предмети. Но доктор HLS казва, че те са истински приятели? Кои са те?
- Изваждам фенерче, включвам и изключвам. Защо ни трябва фенерче? Какво имаше предвид доктор HLS. Защо ни трябва фенерче? Той блести. Какви предмети все още блестят? Луна, крушка, слънце. И какво друго може да направи слънцето? Затопля се. Дава топлина.
И на кого дава светлина и топлина? На животни, растения, хора.
- Момчета, нека разгледаме нашите семена, които бяха накиснати предния ден. Какво им се случи? (семена от боб, някои покълнали, а други не)
Тези семена, които са били на слънце, са покълнали по-бързо, а тези на сянка все още не са покълнали. Какво видяхме от този опит? Че и растенията, и животните се нуждаят от светлина и топлина.
- Можем ли да живеем без слънчевата светлина и топлина? Какво ще стане с нас?
Ще замръзнем, ще стане студено, ще се блъснем един в друг.
- Какво обичаме да правим на слънце?
1. Слънчеви бани
2. Нагрейте се.
3. Слънцето кара всички да се чувстват леки и топли.
Защо казваме така. Там, където слънцето често залязва, рядко идва лекар. Така че слънцето може да се нарече лекарство. Лекува. Предотвратява много заболявания. Но всяко лекарство изисква действие. Каква вреда може да ни причини слънцето?
(обърнете внимание на слайдовете)
1. Изгаряне на кожата. 1. Дава топлина на растенията и животните.
2. Слънчев удар. 2. Слънчеви бани.
3. Растенията и животните загиват. 3. Слънцето като лекарство.
- Момчета, това беше първият помощник на магическа земя.
- Да изпеем песен за слънцето, изпята от костенурката и лъва
от филма.
(децата изпълняват песен по музика)
Седя на слънце,
Гледам слънцето.
Е, все още седя,
И гледам към слънцето.
- Момчета, нека всички седнем на килима и се преструваме, че сме на брега на резервоар. Слънцето грее. Лъчите му галят бузите, носа, ръцете и краката ни. Вятър пристигна и ни духа от всички страни. Чувстваме се добре от докосването му. Чувстваме се добре. Вие сте в отлично настроение. Всички очи се отвориха.
- Взимам чантата и я разглеждам. Изведнъж той се спуска. Момчета, какво му се случи? Той беше взривен, надолу. Какво имаше вътре в него? Въздух.
Какво трябва да направя, за да се напомпа отново? Надуйте. (Надуйте).