Разговор-диалог с игрови моменти - Магьосници на доброто

Цели на урока:

  • Развийте желанието да правите добри дела, способността да оценявате тяхното значение по отношение на другите хора.
  • Обучавайте учениците за етично поведение.

Оборудване: рисунки на ученици „Приказната земя на добротата“, бекграузи на песни „Доброта“ (думи на Н. Тулупова, музика на Лученко), „Песен на магьосниците“ (текст на В. Луговой, музика на Г. Гладков) украса на дъска: слънце, дърво, дъга, цветя (качествата на любезния човек са изписани на листата на дърветата, учтивите думи са върху цветните листенца, поговорките за добротата са на дъгата), атрибути за Феята на добротата (нос и вълшебна пръчка), голямо хартиено сърце, писмо в плик.

Ход на урока

(Учениците канят майките си в клас)

Организиращо време.

Мотивационно отношение, съобщение от темата на урока.

- Кой от вас обича приказките? Защо ги харесваш? (магията се случва в приказките, доброто триумфира над злото, в приказките има добри магьосници)

- Кои са магьосниците? (страхотни герои, които правят добро)

- Кой от вас би искал да се научи как да бъдеш фокусник?

- Нашата професия се нарича "Магьосниците на доброто".

Ще направим пътуване от страната до Добротата. Как представяте тази държава? Вижте снимките на момчетата (учениците обмислят изложбата с рисунки и отговарят на въпроса)

- Ще ви придружа през тази страна - Феята на добротата (звучи загадъчна мелодия, децата затварят очи, учителят по това време се „трансформира“ във Фея: облича нос, корона, взема магическа пръчка (малък показалец, увит във фолио).

- Така че магията започва. Застанете близо до бюрата си, затворете очи, обърнете се около себе си - сега вие сте магьосниците на доброто, а пред нас е страната на Добротата. (Отваря се дъска, която в хода на съвместната работа на учителя и учениците ще бъде оформена под формата на страна на Доброта, но засега само: слънцето без лъчи, цветя без венчелистчета, дърво без листа )

- О, момчета, представихме ли тази държава така? Какво се е случило тук? Вижте, някакво писмо. Да го прочетем.

Главна част.

(Студентът отваря плика и чете писмото:

"Момчета! В беда сме! Страшната царица Злобуля завзе властта в страната. Тя зазида всички мили думи в стената. Действия, песни, стихове и музика. Тя направи своите доверени лица алчност, завист, грубост. Сега имаме дори мрачен ден: те се бият, всички се обиждат. Помогнете ни да оправим ситуацията, така че всички отново да станат мили, вежливи, грижовни"

- Готови ли сте да помогнете?

Някога в тази страна растяха цветя с вълшебни думи. И сега от цветята са останали само сърца, вижте, тук те се виждат (на дъската има сърца от цветя, върху които има надписи: „поздравителни думи“, „сбогом думи“, „думи на молба и благодарност“)

- Помогнете на магическите цветя да цъфтят отново (думите са написани на венчелистчетата: здравей, здравей, радвам се да те видя, приятно е да си поговорим, докато, сбогом, до скоро, очаквам следващата среща, всичко най-добро, добро утро, добър ден, добър вечер, успех!, моля, благодаря, благодаря, благодаря ... учениците вземат венчелистчетата и ги прикрепят към цветята)

- Защо тези думи се наричат ​​магия?

- Кога тези думи стават наистина вълшебни? (когато се говори с учтив тон, искрено, от сърце)

(Учениците рецитират поезия)

Всички хора се нуждаят от доброта,
Нека има повече любезни.
Не казват напразно, когато се срещнат
"Добър ден" и "Добър вечер".

И не е за нищо, което имаме
Пожелайте "добър час".
Тя е доброта от векове
Човешка украса.

Заклеваме се да бъдем учтиви,
Винаги казвайте „Благодаря“,
"Добър ден" и "Сбогом".
Няма по-добро заглавие в света.

Заклеваме се, че ще бъдем мили
Да забравя и мързела, и грубостта,
Научете етикет,
Наука да се помни това.

Заклеваме се, че ще бъдем мили,
В борбата със злото давайте добро,
Невежите да удрят с магическия меч
И строга дума, и изцеление.
Заклеваме се, че ще бъдем мили!

Нека всички да изпеем песента заедно: „Доброта“ (текст Н. Тулупова, музика Лученка)