Класен час "По пътя на доброто"
Класен час: "По пътя на доброто".
Цел: формирането на етични норми на поведение в обществото и общуването помежду си, развитието на емоционалната и ценностна сфера на учениците.
Задачи:
- Да възпитава у децата чувство за приятелство и другарство;
- развиват комуникативни умения, реч;
- научете се да различавате доброто от лошото.
Форма на поведение: разговор с елементи на играта.
Ход на урока.
Децата сядат на маси. Всеки от момчетата има набор от фигури, изрязани от хартия: семе, капка вода, дърво, цвете.
Днес ще разговаряме с вас по тема, която е много важна за всички нас, но коя - ще си кажете, след като прослушате песента („Песента на котката Леополд“ звучи).
- Кой ще назове темата на нашия урок? (Доброта).
Какво означава думата "Доброта" (Всичко е добре ... ...)
- В обяснителния речник можете да прочетете следното определение (подготвен ученик чете определението от речника).
Доброта - отзивчивост, емоционална нагласа към хората, желание да се прави добро на другите.
Чуйте какво прекрасно стихотворение за добротата е написал А. Чепуров (прочетено от подготвен студент).
Нека се покланяме на добротата!
Нека живеем с мисъл за добротата:
Всички в синя и звездна красота,
Земята е добра. Тя ни дава хляб,
Жива вода и цъфнало дърво.
Под това вечно обезпокоено небе
Нека се борим за доброта!
- С какво свързвате думата „доброта“? Какво веднага ви идва на ум, когато чуете тази дума? (чуват се отговори на децата)
- Виждате колко различно мислим за тази концепция. И за да разберем по-добре какво е истинската Доброта, сега ще тръгнем на необичайно пътешествие по пътя на добротата. (Рисуване на дъската).
Какво виждате тук? (Пустинен).
-Защо решихте така?
- Нека се опитаме да превърнем тази безжизнена знойна пустиня в красива, цъфтяща и ухаеща градина. Така че нека тръгнем по пътя.
Въпреки че казах да тръгваме, ние отдавна вървим по този път.
- Това означава, че преди да се обърнем към човек, трябва да помислим как най-добре да го направим. По-добре да кандидатствате по име ...
Затворете очи и си спомнете как говорите с хората. Отвори си очите. Ако се позовавате на други по име, тогава намерете семе в комплекта си и го прикрепете към картината, т.е.садете го в земята.
- Засадили сте семе, но ще покълне ли? Защо? (Няма, тъй като в пустинята няма вода.)
-Затова трябва да намерим извор, от който бихме могли да вземем вода и да напоим семената си. И момчетата, които са подготвили за вас постановка на историята на В. А. Осеева „Вълшебната дума“ ще ни помогнат.
Детско шоу постановка.
Да помислим заедно. Защо, когато Павлик поиска нещо за първи път, всички му отказаха? (Той беше груб, нахакан).
- Защо всичко се промени след срещата със стареца? (Павлик осъзна, че трябва да сте приятелски настроени, учтиви).
Първата стъпка към добротата е любезна вълшебна дума.
Какви учтиви вълшебни думи знаете?
Признавам, че съм изненадан,
Ще ви разкажа за това.
Срещна пъргава Настенка
Сега съм на улицата,
Настя е мило момиче -
Тя отива в първи клас.
Но за дълго време вече от Настя
Не мога да чуя думата ... (здравей).
Дядото беше ядосан на внучката си -
Какъв срам:
Той й даде куфарче,
Мислех, че ще се радвам,
Но защо да мълчиш като риба,
Е, бих казал ... (благодаря).
Срещнах Витя, аз съм съсед,
Срещата беше тъжна:
За мен той е като торпедо,
Дойде отзад ъгъла!
Но напразно съм от Вити
Чаках само думата ... (съжалявам)
- Сега чуйте историята и, където е необходимо, вмъкнете подходящите думи:
„Веднъж Витя отиде да посети баба си. В автобуса той седеше до прозореца и гледаше улицата с удоволствие.