Класен час "Изкуството на общуването", 6 клас

Методическа разработка на класния час за 6 клас

Комуникационен семинар в 6 клас "Изкуството на разбирането"

Участници: Ученици от 6 клас, класен ръководител.

Цели:

1) да насърчава развитието на комуникативните умения на учениците;

2) създаване на условия за шестокласниците да придобият опит за ефективна комуникация с други хора;

3) разширяване на представите на учениците за условията за успешно взаимодействие.

Подготвителна работа

1. Студентите подбират информационен материал по темата на семинара.

2. Класният ръководител подготвя компютърно слайдшоу с темите от етапите на уъркшопа, принципите на успешната комуникация.

Декорация, оборудване и инвентар:

а) компютър с мултимедиен проектор, екран;

б) столове, разположени в полукръг.

Ход на урока

I. Въведение от класния ръководител.

Учител в класната стая. Скъпи момчета, всички ние постоянно общуваме - в училище, у дома, на улицата, в транспорта; с близки хора и напълно непознати. Средновековният философ Марк Аврелий казва: „Ако сте искали това, не можете да отделите живота си от човечеството. Вие живеете в него, за него и за него. Всички сме създадени да си взаимодействаме, като крака, ръце, очи ".

Голям брой контакти, с които човек влиза всеки ден, изисква от него да спазва определени правила за безконфликтна комуникация, да запази личното си достойнство и достойнството на друго лице. Но в живота често ни се налага да страдаме, да се обиждаме на другите за това, че те не са ни разбрали, погрешно са обидени. „Приветливостта е златният ключ, който отваря железните ключалки на човешките сърца“ - казва източната мъдрост.

„Щастието е, когато те разберат“, казва героят на филма „Ще живеем до понеделник“. Какво е необходимо за установяване на взаимно разбирателство? Без него не може да има нито пълноценна любов, нито приятелство, нито творческо сътрудничество, нито обикновена нормална комуникация.

II. Изслушват се мненията на учениците, обсъждат се конфликтни ситуации, възникнали поради липса на взаимно разбирателство.

III. Учител в класната стая. Взаимното разбиране до голяма степен зависи от това колко правилно оценяваме нашите другари. Нека се опитаме да разберем дали познаваме добре съучениците си.

IV. Студентите са поканени да се обединят в мини-групи и да съставят словесен портрет на един от учениците в своя клас, отразяващ физически данни, външен вид, изразителност на поведението, темперамент, положителни черти на характера, хобита, преобладаващи интереси, навици и слабости. След това описанието се чете и съучениците се опитват да познаят за кого говорят и да преценят как словесният портрет съответства на действителния външен вид на ученика.