Какво правим, когато ядем "Обобщение на урока за деца от първия етап на специално (поправително) училище
Надежда Пермякова
„Какво правим, когато се храним?“ Резюме на урока за деца от I етап на специално (корекционно) училище от VIII тип
Предмет: "Какво ние направете, когато ядем?"
цел: Въведете деца с целта и работата на храносмилателната система.
Задачи: Покажете зависимостта на тялото от всеки орган. Въведете храносмилателните органи и хранителните правила.
Корекция и развитието на устната реч чрез разговор.
За да заинтересувате детето в себе си, събудете интерес към себе си и желанието да опознаете себе си.
Оборудване: "Хранителна хигиена", "Храносмилателните органи" и
други, меденки, лимон, захар, сол, боровинки, чай в термос, чаши, сладки моркови, картинки за играта „Поставете правилно“.
Ход на урока.
Педагог. Всички знаят, че да си здрав е много важно. Здравият човек винаги е радостен, оптимистичен, лесно му е да работи и да се учи. Веднъж един мъдър човек попита: "Кое е най-важното и ценно нещо за човек в живота му - богатство или слава?" Мислещ мъдър човек отговори: нито богатство, нито слава направете все още човек щастлив. Само здравето може истински да познае радостта от живота ".
За да сте здрави, трябва:
За преодоляване на препятствия,
Да овладеят всички пътища,
Човек в жизнени нужди
Силен за бързина.
Педагог. В края на краищата целият смисъл на човешкия живот е да поддържаме здравето по-дълго, да сме способни, енергични, да постигаме високи резултати. И така продължаваме тема: "Човешки организъм" и "Защита на здравето му".
Днес ще научим много нови и интересни неща. Придобитите знания определено ще ви бъдат полезни в живота. Днес ще говорим за храносмилането. Кажи ми какво е храносмилането?
Деца. Храносмилането е кога храната се смила в стомаха и т.н.
Педагог. Къде мислите, че започва храносмилането?
Деца. От устната кухина.
Педагог. И какво се случва там, в устата?
Педагог. Храната първоначално се обработва с устните, бузите, езика, зъбите и слюнчените жлези. Смачква се и се овлажнява с помощта на слюнчените жлези. В момента има много възгледи за храненето, много теории за правилното хранене. Понякога тези възгледи се различават значително един от друг. Например, някои проповядват вегетарианство (растителна храна, други твърдят, че диетата на човек задължително трябва да съдържа храна от животински произход. Който проповядва диета със сурови храни (има храни, които не се обработват от температурата, други са отделни ястия. Но всички са съгласни, че храната трябва да бъде най-старателно дъвчена.
Педагог. Има дори една поговорка "Който дъвче дълго време, живее дълго време". Някога плантатори, избирайки роби за себе си, погледнахме в устата им, в състоянието на зъбите им. Не взеха роби с болни зъби или без зъби. Защо обработката на храни е толкова важна?
Деца. Ако зъбите са болни, тогава човек дъвче лошо храна, което означава, че ще бъде трудно за стомаха да смила храната.
Педагог. Смилане на храна със зъби - Дъвченето на храна старателно намалява хранителните частици и улеснява смилането. Това улеснява работата на всички органи на храносмилателната система и стомаха на първо място, като същевременно поддържа нормалното им представяне. При хора, които не дъвчат добре храната или имат липсващи зъби, хранителните частици остават големи и създават допълнително бреме върху стомаха, с който той може да не се справи. Това често води до заболяване на стомашно-чревния тракт. Ето защо плантаторите не са вземали роби без зъби, не са искали да харчат парите си за лечение и болен роб не е могъл да работи добре. Какво важно правило трябва да помним, кога започнете да дъвчете храна?
Деца. Трябва да дъвчете храна дълго и задълбочено.
Педагог. Нека направим експериментална игра "Колко пъти съм дъвчел".