Художествена и творческа дейност в първа младша група (заедно с родители)
Олга Ладигина
Художествена и творческа дейност в първа младша група (заедно с родители)
Художествена и творческа дейност в първа младша група (заедно с родителите) "Слънцето и облакът"
цел: създаване на радостно настроение и чувство на увереност у децата до майка им; повишаване на компетентността родители от организацията на свободното време на децата.
Оборудване и материали: статив за показване на мостра, лист за рисуване A-4, диск с бавна музика, текст "Кой ни обича толкова много?"; за всяко детеnka: гваш от сини, светлосини, жълти цветове; чертожен лист А-4; две пискюли; тампон от пяна; обикновен молив; чаша вода; чаша за използвани четки; мокро избърсване; чадър.
Ход на урока:
Педагог: Днес, момчета, ще ви разкажа за слънцето и облака. Вие не само ще слушате моята история, но и ще рисувате. И вашите майки ще ви помогнат.
„Слънцето излезе на разходка. Слънцето е топло, весело, привързано. Слънцето вървеше, вървеше и изведнъж облак изскочи иззад облаците. Тя беше тъмносиня. Облакът беше толкова голям, че покри слънцето ".

Сега ще нарисуваме облак и ще рисуваме Така: майките ще обикалят очертанията на облака с обикновен молив, а момчетата ще рисуват този облак с тампон от пяна. Вижте как трябва боядисвайте: потопете тампона в боята и след това - мажете - повдигнете, мажете - повдигнете. И така, първо по контура, а след това нарисувайте целия облак (учителят сочи към статива, след което децата и техните майки го правят самостоятелно). Звучи бавно спокойна музика.
Педагог: Ако го потопите - вдигнете го, потопете - вдигнете, така момчетата нарисуваха облак. Рисуваме, момчета, така че на облака да не остане нито едно бяло петънце. Облакът е тъмен, син (учителят гледа работата на децата, похвали).
Педагог: Какво, момчета, имаме облак? (детски отговори). Точно така, оказа се голям, тъмен облак.
Поставете тампоните на място, момчета, на стойката и ние ще слушаме историята по-нататък.
"И изведнъж дъжд падна от тъмен облак".
Нека да слушаме и да ви покажем как капе дъждът.

Подгответе дланите си. Отначало капе бавно, а след това все по-бързо и по-бързо (деца и показват родители "Дъжд" на дланта).
Педагог: Сега ще нарисуваме дъжд. И ще рисуваме с пръст. В какъв цвят ще рисуваме дъжда? (детски отговори) Точно така, дъждът е син, същият като облака. Потопихме пръста си в синя боя и оставихме отпечатъци върху листчето хартия - "Дъждовни капки" (децата рисуват дъжд).

Педагог: Нарисувахте ли дъжд? Вземете влажна кърпа и избършете пръста си.
Педагог: "Проля силен дъжд, потоци потекоха по пътеката".
Сега ще нарисуваме поток с вас. Момчета, вземете четка и я потопете в светлосиня боя. Не забравяйте да премахнете излишната боя от четката на ръба на буркана, а с лявата си ръка държим ръба на листа, така че да не се движи с нас по време на рисуване.