Урок за развитието на речта в старшата група "Пеещ букет"
Елена МАНЧЕНКО
Урок за развитието на речта в старшата група "Пеещ букет"
ОТДЕЛ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА ГРАД МОСКВА
Общо образование на държавния бюджет
институция на град Москва
"Училище с задълбочено изучаване на английски език No 1273"
(GBOU училище номер 1273)
отворен класове
от развитие на речта
в старша група
"Пеещ букет"
Подготвено и проведено
възпитател: Манченко Е. А
Цели: Преподаване на кохерентно последователно преразказ с визуална подкрепа под формата на графични диаграми, показващи последователността на събитията.
1. Формиране на активен слухов и зрителен контрол, правилен състав на преразказа.
2. Развитие диалогични умения речи, способността да се предаде диалогът на актьорите.
3. Подобрено обогатяване на речника.
4. Формиране на граматични понятия и обобщения, базирани на работа с езиковия материал на преразказното произведение. Методически трикове: Четене, разговор, разглеждане на графични схеми, лексикално и граматично упражнение в текста на произведението, разглеждане на графични схеми.
Оборудване: музикален център, стативи.
Предварителна работа: закрепване на лексикалната тема "Дойде пролетта", укрепване на способността да се правят сложни често срещани изречения
Интеграция на образованието области: комуникация, познание, физическо развитие, артистична и естетическа.
Материал: два статива, карти по пролетни знаци, карти-схеми за преразказ на историята, за декорация - цветя на килима, пеперуди, бъгове, пчела, музика за игра с пчела.
Методически техники: момент на изненада, разговор - диалог, гимнастика на пръстите, продуктивна дейност на децата, анализ.
Ход на урока
1. Организационен момент.
-Момчета, вижте колко гости дойдоха при нас. Нека ги поздравим
-Момчета, знаете ли по кое време на годината е навън?
- Момчета, можете ли да ми кажете знаците на пролетта?
Децата назовават признаци на пролетта, учителят обръща внимание на факта, че животните и насекомите се събуждат от хибернация.
-нали, и знаете, че тази сутрин дойдох на работа, видях друг гост, който долетя при нас.
Учителят чете на децата гатанка:
„Черното не е гарван,
рогати, но не бик,
шест крака без копита ",
Ако на децата им е трудно да отговорят
-И ще намерите отговора сред обектите, разположени в поляната.
Децата намират отговора на килима, загадката говори за бръмбара.
Бръмбар пристига на гости на децата, който кани всички на горска поляна, децата отиват да посетят бръмбара, на поляната звучи бръмчеща мелодия
-Да кажем, че песента на бръмбара с вас (децата жужат)
2. Подготовка за възприемане на текста.
Бръмбарът се събуди под листата,
Издърпах и се разклатих,
Корем, нос, очи, мустаци
Измит с капка роса.
Бръмчеше и летеше, той има много работа.
И нашата грешка също има много работа (бъгът отлита)
Разговор с деца по съдържание стихотворения:
- За кого говори стихотворението?
- Браво момчета, слушахте внимателно стиховете!
3. Четене на адаптиран текст.
Учителят намира малък текст под листенцето на листа и кани децата да го прочетат
- Ще ви прочета история, написана от Василий Бирюков "Пеещ букет".
На поляната имаше едно момиче Наташа. Събрах букет. Видях камбаната и бях щастлив.
-О, какъв добър! Откъснете го.
- Взех различни цветове и ги донесох у дома. Слагам го в буркан с вода, гледа и се радва.