Урок за развитието на речта и подготовка за преподаване на грамотност в старшата група - Като слънцето през пролетта

Автор: Курилова Марина Евгениевна
Длъжност: възпитател
Място на работа: MBDOU детска градина №8 "Малката русалка"
Местоположение: Кстово, област Нижни Новгород, Русия

Цел: Изяснете и разширете идеите за мигриращите птици, пролетните промени в живата и неживата природа. Научете се да съставяте истории от референтни снимки. Обогатете речника си. Формирайте фигуративна реч (изберете сравнения, епитети). Упражнение в координацията на съществителните и прилагателните в род, число и падеж. Покажете елементите на здравословните технологии, използвани в работата с деца.

Материал. Плик с писмо. Карти, изобразяващи електрическа крушка, огън, слънце; характерни признаци на пролетта; прелетни птици; диви животни. Самолетно изображение на бреза с цъфтящи листа. Музикалната играчка е птица. Щипки, клонки, гнездо. Кръг от жълта хартия с жълти панделки, прикрепени към него в единия край. Слънца, изрязани от жълта хартия. Аудио запис "Поток" и "Гласове на птици".

Ход на урока

Педагог. Тази сутрин на вратата на нашата групова стая намерих плик с нарисуван теремок и надпис „За деца от детската градина„ Теремок “. Сигурно идва от магьосник. Реших да те изчакам и да видя какво писмо дойде при нас. Но проблемът е: махнах плика, но не помня къде. Помогнете ми да го намеря! (децата намират плик на един от рафтовете.) На плика пише още: „Приказка“. Искате ли да знаете каква приказка се е скрила там? (Да) Да прочетем! (Учителят кани всички да седнат и чете писмото).

„Имало едно време четири сезона: зима, пролет, лято, есен. Те живееха заедно и на свой ред управляваха целия свят: три месеца - зима, три месеца - пролет, три месеца - лято и три месеца - есен. Но един ден Зимата реши, че тя е най-важната и не иска да отстъпи място на Пролетта. Растенията станаха тъжни под снежната покривка. Птиците спряха да пеят песни. Хората са уморени да карат печки, за да се затоплят поне малко. Есен и лято се притесняват. А Весна каза: „Не бъдете тъжни! Имам чудо, което ще ми помогне да преодолея студа ".

Момчета, няма нищо повече. Листът е откъснат. Но в плика има карти с крушка, огън и слънце. Какво мислите, че това може да бъде чудо, което ще помогне на Пролетта? (Слънце) Всъщност слънцето е най-голямото и мило чудо. И какво е също?

Игра "Сравнение и име"

Слънцето е жълто като (глухарче).

Слънцето е кръгло като (топка).

Слънцето е нежно, като (баба).

Слънцето е розово като (палачинка).

Свърши ли приказката? (не). Как слънцето помогна на пролетта? Какво направи, за да накара светът отново да цъфти с ярки цветове? Нека да слушаме. Може би звуците ще ни помогнат? (аудио запис "Поток"). Какво чухте (Шум, мърморене на ручей.) Точно така. Вижте, в плика има още карти. (Карти, изобразяващи ранна пролет). Нека продължим и картите ще ни помогнат.

Деца. Слънцето започна да се затопля и грее по-силно, отколкото през зимата. Снегът започна да се топи, потоци започнаха да текат, капки звъняха.