Резюме на урока за развитието на речта - "Ястия"
Цели: изяснете името на ястията с децата; да може да назовава и прави разлика между кухненски, трапезарни и прибори за чай; да може да назовава части от съдове и външни знаци; образуват съществителни в родовия падеж, с умалително-ласкателни наставки, прилагателни от съществителни; координира цифри със съществителни; правят изречения с предлози; активирайте речника по тази тема.
Оборудване: демонстрационен материал - ястия и картинки с изображения на ястия; раздаване на сюжетни снимки.
Ход на урока
един. Организиращо време
- Този, който назове няколко обекта (съществителни в множествено число), ще седне: чаша, чинийка, чиния, чаша, чаша, чайник, халба, херинга, тиган, солница и т.н.
Например: чаши-чаши, стъклени чаши и др.
2. Разговор за ястия
- Как можете да назовете всички тези елементи с една дума? (съдове)
- Какви ястия все още знаете?
- Какви прибори за хранене използваме за храна? (Лъжица вилица нож)
- Какви прибори се използват за приготвяне на храна? (Гювеч, тиган, лист за печене и др.)
- Какво е името на ястията? (Кухня)
- Какви прибори използваме, когато пием чай? (Чаша, чинийка, купа със захар, чайник, купа за бонбони и др.)
- Какво е името на това ястие? (Стая за чай)
- И как се наричат ястията, от които се храним (приемаме храна)? (Столова)
- Назовете съдовете за хранене. (Купа, плитка купа, купа за супа, купа за салата, солница, купа за херинга и др.)
Изложени са предмети за прибори за хранене:
а) тенджера с капак.
- Какви са частите на гърнето? (Стена, дъно, капак, дръжки).
(Чайникът и чашата се разглеждат по същия начин.)
б) Сравнение на приборите: тиган и кана.