Резюме на GCD за развитие на речта в старшата група

Татяна Куповцова
Резюме на GCD за развитие на речта в старшата група. Преразказ на историята на М. Глинская "Хляб"

цел: Обучение преразказвам.

1. Научете децата преразкажете напълно, последователно, изразително.

2. Популяризирайте развитие на кохерентна реч, внимание, памет.

Развиване:

един. Развийте изразителността на речта.

2. Развитие способността на децата да отговарят на въпросите на учителя с пълно изречение.

3. Активиране и разширяване на речника по темата "Хляб".

1. Издигане на уважение към труда на хората при децата.

2. Да възпитаваме грижовно отношение с хляб.

Речникова работа: Активиране и разширяване на речника по темата "Хляб" - хлебни изделия, ръж, пшеница, класове, зърно.

Думите: пълен; количка, герой звезда

Оборудване: снимки с хлебни изделия, парчета ръж и пшеница хляб, колоски, осолено тесто, купчини, дъски за моделиране.

Предварителна работа: Разговор Където хляб дойде?"; гледайки колоси; моделиране на солено тесто "Багели, пайове, кифлички"; четене, последвано от дискусия от Ю Ванаг "Хляб, самостоятелно спечелен ", М. Пришвин Лисичкин хляб"; изучаване на поговорки за хляб; отгатване на гатанки.

Материали и оборудване: снимки с хлебни изделия, осолено тесто, листове хартия, купчини, дъски за моделиране.

Ход на урока.

Създаване на емоционален фон за преразказване на историята на М. Глинская "Хляб".

Гатанки за хляб

Беше златно зърно,

Стана зелена стрела.

Лятно слънце грееше,

И стрелата беше позлатена.

Какво море отвъд селото духа бризът?

В него могат да се събират вълни, да се поставят в торба.

Сто братя се събраха в една колиба, за да нощуват.

-Какво е ухото?

- Откъде идват зърната?

- От какво е направено брашното?

- От какво се пече хлебни изделия?.

Вижте снимките, които печени продукти, които виждате? Назовете ги.

- Точно така, гевреци, сушене, меденки, бисквитки, пайове, хлябът е всичко печено.

- Сега ще печем с език "Палачинка". (Устата е отворена, широкият език лежи спокойно на долната устна, учителят брои до пет, "Погълната" палачинка - отстранете езика, затворете устата).

2. Експресивно четене история

Поканете децата да слушат история М. Глинская "Хляб".

Мама даде на Гриша голямо парче хляб и го изпрати навън.

Гриша ядеше хляб. Хляб беше вкусно и ароматно, с лъскава кора. Скоро момчето се напълни и хляб все още имаше много. Тогава момчетата повикаха Гриша да играе топката. Какво да правя хляб? Гриша се замисли и си тръгна хляб до земята.

Чичо Матвей мина покрай, спря и попита: "СЗО хвърли хляб?"

-Хехе! - извикаха момчетата и посочиха към Гриша. Гриша казах: „Вече съм пълен, но хляб остана. Ние имаме много хляб, не жалко ".

Чичо Матвей свали златна звезда от гърдите си и казах: