Разговор в старшата група на детската градина на тема Стъклени и метални предмети
Резюме на урок по познание в старшата група на предучилищна образователна институция
Предмет: Изделия от стъкло и метал
цел: да се запознаят със свойствата на стъклото и метала и тяхното приложение; развиват любопитство, тактилна памет, внимание; да изясни идеята на децата за това какви предмети могат да бъдат направени от стъкло и метал; да запознае хората, работещи със стъкло и метал, с професии.
Ход на урока
Кузя идва на гости на децата.
На масата има две тави. На първия има предмети от стъкло, на втория - от метал.
- Момчета, вижте какво ни е приготвил Кузма на масата. Какво има само не! Назовете какво виждате (отговорите на децата)
- Момчета, защо мислите, че Кузя е сложил някои предмети на първия поднос, а други на втория?
- Точно така, на първата тава всички предмети са от стъкло, стъкло, а на втората тава всички предмети са от метал, метал.
- Обичате ли да играете на криеница? А Кузя също обича да играе. Искате ли да играете с Кузя? Кузя сега ще скрие топката (всеки предмет) и ще трябва да познаете къде се намира. Виж, Кузя, скрий се добре!
Децата затварят очи.
- Едно, две, три - намери топката скоро!
Кузя скрива топката в чаша. Децата отварят очи и веднага намират предмет.
- Момчета, как можехте да намерите топката толкова бързо?
Децата отговарят, че са видели топка.
- И какво свойство има стъклото, че веднага видяхте топка през него? Каква чаша? (Прозрачно.) Да кажем всички заедно: „Прозрачно“. Къде другаде хората използват стъкло, за да се възползват от това прекрасно свойство на прозрачност? (Стъклото се използва за автомобилни стъкла, стени на аквариума, термометри, стъкла, стъклата се вкарват в рамки на прозорци, крушки и др.)
- Добре, че хората измислиха стъкло. Ами ако нямахме стъклени прозорци в групата? (Би било тъмно, нямаше да има слънце и светлина в групата, нямаше да виждаме природата през прозореца.)
- Момчета, Кузя иска да играе отново с вас. Този път, Кузя, опитай се да скриеш добре топката.
Кузя скрива топката в метална кутия с капак.
- Едно, две, три - намерете топката!
Децата отварят очи и търсят топка. Игра "Горещо - студено". Намерени в кутия.
- По-трудно ли беше да се търси сега? Топката не се вижда в металната кутия, но се досещате по звука. Когато взеха кутията в ръка, топката издрънча. Металната кутия е непрозрачна. Нека повторим всичко заедно: "Непрозрачно".
- А сега, момчета, Кузя ви моли да изберете и вземете една тема. И Кузя ще вземе това, което му е харесало.
Кузя взема стъклен предмет и почти го изпуска.
- О, Кузя, внимавай!
- Момчета, какво би станало, ако Кузя изпусна чашата на пода? Какво би станало с чаша стъкло, ако удари твърд под? (Би се счупило.) Така че стъклото има още едно свойство. Какво е това свойство? (Стъклото е крехко.)
- Чуплива ли е и металната кутия? (Не.)