Причините за корупция в образованието и начини за преодоляване
Цели на урока:
Участници: ученици от 9-11 клас, родители, учители.
Регистрация: цитати, снимки по темата, статистика, данни от анкети.
Ход на урока
Какво е корупция?
Учител: Историческите корени на корупцията се връщат към обичая да се подаряват, за да се спечели благоволение. Скъпият подарък отличава човек от другите вносители и помага да се гарантира, че молбата му е изпълнена. Следователно в първобитните общества плащането на свещеник или лидер беше норма. Тъй като държавният апарат се усложняваше и властта на централната власт се увеличава, се появяват професионални чиновници, които според плана на управляващите трябва да се задоволят само с фиксирана заплата. На практика длъжностните лица се опитваха да използват позицията си, за да увеличат тайно доходите си. Предлагам да продължа историческата екскурзия в корупцията.
От края на 18 век обаче на Запад настъпва повратна точка в отношението на обществото към корупцията. Либералните реформи се проведоха под лозунга, че държавната власт съществува в полза на хората, подчинени на нея, и следователно субектите подкрепят правителството в замяна на стриктното спазване на законите от длъжностните лица. По-конкретно, съгласно конституцията на САЩ, приета през 1787 г., вземането на подкуп е едно от двете изрично споменати престъпления, за които президентът на САЩ може да бъде импичментиран. Обществото започва да оказва все по-голямо влияние върху качеството на работата на държавния апарат. Тъй като политическите партии и правителственото регулиране се засилиха, епизодите на тайно споразумение между политическия елит и големия бизнес станаха все по-голямо безпокойство. Независимо от това, обективно нивото на корупция в развитите страни през 19-20 век намаля значително значително в сравнение с останалия свят.
През втората половина на 20 век корупцията все повече започва да се превръща в международен проблем. Подкупът от корпорации на висши длъжностни лица в чужбина стана широко разпространен. Глобализацията доведе до факта, че корупцията в една държава започна да влияе негативно на развитието на много страни. В същото време страните с най-високи нива на корупция вече не бяха ограничени до третия свят: либерализация в бившите социалистически страни през 90-те години. придружено от явна злоупотреба.
- Ниски заплати.
- Двусмислени закони. Консервативен закон.
- Непознаване или неразбиране на законите от населението.
- Нестабилна политическа ситуация в страната.
- Професионална некомпетентност на бюрокрацията.
- Липса на единство в системата на изпълнителната власт.
- Ниско ниво на гражданско участие в държавния контрол.
- Невъзможност за всеобхватен контрол.
- Зависимост на гражданите от длъжностните лица.
Учител: Може дълго да се спори коя от сферите на държавния живот е основната. Говорете безкрайно за значението на икономиката и политиката. Дебат, че безопасността, индустрията, здравеопазването са основите на обществения живот. Не трябва обаче да се забравя, че хората не са родени политици, икономисти, военни, инженери. Професионалните умения се придобиват само чрез обучение. Личността се формира в стените на образователните институции. Именно образованието е основата за изграждането на успешна държава. В момента руското образование се сблъсква с широк спектър от проблеми, които изискват незабавни решения. Едно от тях е проникването на корупция в образованието. Според Международния институт за планиране на образованието на ЮНЕСКО „корупцията в образованието е използването на официална позиция за лична облага, което значително влияе върху възможностите за достъп до образование, неговото качество и справедливост“.
- Ниско заплащане в образованието. Това е 68% от нивото на заплатите в производството.
- „Ножици“ се развиха и увеличиха между нивото на обучение на учениците в училищата и изискванията за прием в университети. В продължение на 15 години 70% от кандидатите, които се готвят да влязат в престижни и елитни университети, и 52% от кандидатите в училища са учили извън училищната програма, за да положат приемни изпити. Освен това най-често срещаният начин на обучение е посещаването на платени курсове в университети (повече от 40% от кандидатите) и повече от 20% учат с платени преподаватели от университети. Като се има предвид, че безплатното образование е законово гарантирано в Русия, обществото възприема тази ситуация като скрита, практически „легализирана“ корупция.
- Недостатъчно финансиране на образователната система дълго време доведе до разслояване на образователните институции на елитни и обикновени, така наречената „маса“. Липсата на качествени образователни услуги създава благоприятна почва за корупция.
- Недостатъчното финансиране също се превърна в причина, поради която в образователните институции масово се разпространяват случаи на събиране на пари от ученици за нуждите на образователна институция. В същото време формално подобни изнудвания се считат за инициатива на самите ученици и техните родители.