Методическо развитие (музикален и ритмичен урок, подготвителна група) по темата

Интегриран урок

"Да живеем в мир"

Музикален ръководител: Салихова Аелита Генадиевна

Цели на урока: Музикално, емоционално и морално възпитание на децата, комплексно развитие на тяхната музикалност; развитие на въображението и фантазията на децата; създаване на условия за съчетаване на знанията и чувствата на децата; образование на комуникативни умения.

Задачи: Създайте топло, радостно настроение в клас; развиват способността да усещат и предават емоционална топлина и радост на другите;

развиват въображение; създават условия за всеобхватна интеграция на знанията на децата,

развиват музикалността чрез комбинацията от различни усещания: визуални,

слухови, тактилни, двигателни - в процеса на възпроизвеждане на музика;

развиват слухово и зрително въображение, асоциативно мислене;

формирането на комуникативни умения (способност за невербална комуникация, способност да се разглеждат намеренията на другия и т.н.). Развийте творчеството на децата; разграничаване на музикалните изразни средства: естеството на музиката, темпото, динамиката, регистъра; изпълнявайте движения в съответствие с естеството на музиката и думите на песента.

Продължете формирането на понятията „приятел“, „приятелство“, разбирайте и оценявайте чувствата и действията на другите, обяснявайте техните преценки, консолидирайте знанията на пословиците за приятелството.

развиват способността да различават лошото от доброто.

Предварителна работа:

1. Четене и запомняне на поезия, приказки, пословици, поговорки.

2. Изучаване на песни за приятелство.

Материал за урока: Предметни снимки, отразяващи поведението на децата, музикален материал: фонограма на песента "Ти и аз, да сме с теб", "Приятелството започва с усмивка" на В. Шайнски, "Песен на приятели" на Г. Гладков, поздрав песен "Пейте, име". "Истински приятел" Савелев. "ДРУЖБА" ансамбъл "Барбарики"

Ход на урока

  1. Децата влизат в залата под музиката на Гладков "Няма нищо по-добро на света ...." от карикатурата "Бременските музиканти".
  2. Mus.ruk. - Момчета, вижте колко гости имаме. Не всички гости знаят името ви, но след играта, в която сега ще играем, те ще го направят. И да се запознаете с всички вас.

Лос. ръце. - Ще погледна лицата ви, с които бих бил приятел тук?

Аз съм Аелита Генадиевна и кой си ти? Пейте ми как се казвате.

Извършва се музикално упражнение. "Пейте името си"

Mus.ruk. - Е, така се представихме на нашите гости. А сега нека наречем нежно нашия съсед по име.

Например, дете се обръща към съсед отляво: „Здравей Славик“.

Той се обръща към следващото дете: „Здравей Игор“, „Добър ден, Сонечка“, „Добър ден, Андрейка“.

Mus.ruk. - Деца, вижте колко малко столове има. Как можем да бъдем? На кого да предложа да седне на тях?

Момчета: "Момичета, седнете, моля!"

Момчетата канят момичета да седнат и да донесат собствени столове.

Лос. ръце. - Днес имаме необичайна дейност и преди да започнем, нека се обадим в добро настроение. Ще говорим за ...! И за какво, вие сами ще се досетите. ... Сега музиката ще звучи и вие трябва да определите нейното настроение, характер, за какво пее. Слушам песента.

Включвам аудиозаписа на песента "Истински приятел" от Савелев (частично).

„За какво пееше?“ (детски отговори).

Разговор по произведението.

Лос. ръце. - „Не включих тази песен случайно. Колко от вас са умни и са предположили за какво ще говорим днес?

Прочетох думите на родителите.

Дете чете стихотворение.

Само смели и упорити,

Стигнете весело до целта,