Тематичен музикален урок „Руски народен инструмент

Наталия Ерохина
Тематичен музикален урок "Руски народен инструмент - балалайка"

Резюме тематичен урок по музика.

Предмет: "Руски народен инструмент балалайка"

цел: да запознае децата с историята Руски народен инструмент - балалайка, да се научи да различава звука му от другите инструменти.

Научете децата да слушат внимателно музикални произведение на весел, танцуващ характер, говорете за характера музика;

Запознайте децата с народна музика, възприемете го в изпълнение записани народни инструменти.

За да развиете танцова и двигателна активност на децата, насърчете ги да вземат активно участие в играта.

Култивирайте интерес, емоционална отзивчивост към творбите Руски фолклор.

Формирайте добро отношение един към друг.

Да запознае децата с работата на П. И. Чайковски "Камаринская", научете песен с три момчета "Балалайка", научете танц с всички деца "Tverskaya Square Dance".

Преди старта музикални уроци лидерът се обръща към гостите с поздравления:

Обръщане към гостите:

Мир на вас, скъпи гости,

Дойдохте в добър час-

Толкова топла среща

Подготвили сме за вас.

Хляб и гостоприемство

Нашата Твер е известна ръб, край:

Тук за вас и приказки руснаци,

И меден хляб.

И местата за гости са забележими

На масата за вечеря-

В крайна сметка днес радостта е ярка

Влиза в къщата с вас.

Ход на урока.

(Деца с учител под В залата влиза руска народна музика, направи кръг)

Музикален режисьор.

Много се радвам да те видя. Нека се поздравим.

(музикален поздрав)

тематичен

II.Музикално - ритмични движения.

Музикален режисьор.

- Момчета, предлагам ви да отидете отново на панаира днес. Искам да? И ние ще тръгнем с вас за танцуващи стъпки, които се използват в Руски народни танци: проста домакинска стъпка, променлив ход, страничен удар с припадък и дробна стъпка.

(децата ходят в кръг, изпълнявайки предписани видове стъпки под Руска народна песен (без думи) "Дали в градината, в градината" продължителност един: петнадесет)

(Музикален водачът кани децата да седнат на столовете, обръща внимание на местата за сядане на децата.)

Музикален режисьор.

- Момчета, какво мислите - под какво музика влезе и танцува - под фолк или композитор? (народни)

- Запомнете името на тази песен.

- Какъв характер беше музика? (весел)

II.Развитие на чувство за ритъм. Възпроизвеждане на музика.

Музикален режисьор.

- Какъв вид инструменти, които сте чували в тази музика? (детски отговори)

- Нека да "Украси" мелодия чрез добавяне към балалайки повече инструменти. Но какво - познайте: Аз имам музикална кутия, който съдържа музикални инструменти.

един. Музикален инструмент

За ядене на каша и отпиване на зелева супа

Можете лесно и след това

За да играят приятелите ви. (лъжици)

(учителят помага да раздава лъжици)

2. Ще играя от сърце

ритъмът е много труден.

Какво звучи? Бързо ми кажете?

(учителят помага да се разпространяват тамбури)

3. Взеха инструментите,

играеха заедно силно.

Няма да ни писне да играем.

Това, което сме създали? (оркестър)

(играе на музикални инструменти - тамбури и лъжици под музикални запис на съпровод)

руски

IV. Изучаване на нов материал. Проблемна ситуация. Разговор.

Музикален режисьор.

- Момчета, вече ви разказах много музикални инструменти

Инструменти, които сте играли, а не просто - Руски национал. Някога вашите пра-прабаби са им играли и са забавлявали пра-правнуците си.

- Не забравяйте с какво музикален инструмент изплаши злите хора от двора? (изобразява игра на тресчотка)

- Какво музикален инструмент прикрепен към конете на дъга, така че отдалеч се чува кой язди? (камбани).

- И най-простият музикален инструмент беше възможно да отпиете зелева супа и Пусни музика. Какво? (лъжици)

- Момчета, в моя музикални има още една кутия инструмент. Познайте кои.

И тя има три косми.

Три струни и какъв звук!

Преливащ, жив.

Познавам го след миг-

Повечето Руски инструмент.

(балалайка)

- Искате ли да знаете какво е интересно балалайка? След това слушай.

Преди много време живели бедни селяни и, за да олекотят трудния си живот, измислили интересно музикален инструмент, звукът на който много обичаше хората. Той свиреше на всички тържества и събори. Те пееха, танцуваха, свиреха под неговите весели звуци. Но как да го наречете? Мисъл, мисъл и мисъл. IN Руски език беше такава дума "балак", тоест говорете, чатете. Така че те нарекоха този инструмент ....като? (балалайка).