Конспект на урока по морално възпитание в подготвителната група Нека доброто да побеждава завинаги

Цели на урока: да разкрие същността на полярните понятия - „добро“ и „зло“ и емоции, които им съответстват; научете децата да отстояват активно своята морална позиция; да учат по достойнство да признават своята грешка в преценки и действия; да затвърдите способността да облечете вътрешното си състояние в словесна форма; продължават да формират идеята, че добротата, учтивостта е проява на красотата на душата. научете да избирате цветова схема, която да отразява понятията добро и зло. Научете децата на конструктивни начини за облекчаване на стреса, свързан с гнева. разширете речника си. карат децата да разбират добротата като основа на взаимоотношенията между хората.

Предварителна работа: игра „Добро и зло“, игра „Двама магьосници“, рисуване на тема „Добро и зло“, игра „Нашето настроение“, упражнение „Разкажете ни за вашето настроение“, игра „Ядосана хиена“, упражнение-тренировка „Ядосан“.

Материали за урока: пътеки - зелени, червени, сини, седемцветни, златни и сребърни чипове, кукли в костюмите на просяка майка и момче-звезда; картонени сърца, ярко декорирани; две чинии: бонбони в едната и сиви квадратчета в другата, илюстрации на приказни персонажи, недовършени пиктограми с гноми, фломастери, запис на песента на В. Шайнски „В света има много приказки“.

Ход на урока

Учителят насочва вниманието на децата към факта, че някъде наблизо се чува песен. Момчето Антоша (подготвено дете) идва на гости и пее откъс от песента на старицата Шапокляк:

Който помага на хората, губи време -
Не можеш да се славиш с добри дела.
И ви предлагам всички да направите абсолютно същото,
Как прави стара жена на име Шапокляк.

Педагог поздравява госта: - Здравей, Антоша! Запознайте се с момчетата. - Каква песен ни изпя сега?

Антошка: Не я ли познавате? Това е любимата ми анимационна песен. И от което, нека децата да отговорят! Децата ще разпознаят познатия анимационен филм "Чебурашка и крокодилът Гена".

Педагог: Момчета, чия песен изпя Антошка? (Стари жени Шапокляк). Защо никой не искаше да бъде приятел с нея? (Тъй като беше ядосана, вредна, обиди и измами всички).

Антошка: Възможно ли е да се държим по различен начин?

Педагог: кани Антошка и всички момчета да отидат в „Земята на добрите дела“, за да се научат как да правят добри дела. Можете да стигнете до страната по цветните пътеки, децата избират цвета на пътеката от „вълшебната торбичка“. Децата вървят по една от цветните пътеки. На червения килим е израснало необичайно цвете.

Игра "Цвете-седем-цвете"

За да играете, се нуждаете от седемцветно цвете, както и златни и сребърни чипове. Всяко дете бере венчелистче, отправя най-съкровеното желание. Можете да кажете на другите за това само когато венчелистчето „обиколи целия свят“, децата кръжат с венчелистчета, казвайки думите: „Лети, лети, венчелистче, през Запада на Изток, през Севера, през Юга, върнете се, направете кръг. Веднага щом докоснете земята, по мое мнение, бъдете водени! ”. Децата се редуват да говорят за своите желания. Ако желанието е свързано със задоволяване на личните нужди, той получава сребърен чип, а ако има социално значение - златен. В края на играта учителят предлага да обсъдят какви желания са харесали всички деца и защо, води децата до способността за състрадание, притеснение, съпричастност.

По-нататък по пътя им има "Звездно момче" и просякът "(кукли на масата).

Веднъж, през зимния студ, двама дървосекачи видяха ярка звезда да пада от небето. В гънките на наметалото си те видяха не звезда, а малко дете. Един от дървосекачите взел детето и въпреки бедността и глада го вкарал в къщата си. Момчето израсна много красиво, но ядосано, гордо и жестоко. Веднъж, когато една жена дошла в селото им, той хвърлял камъни по нея и не искал да повярва, че просякът му е майка.

Педагог: Деца, вие имате сърца. Предлагам да ги представите на героя от приказката, който ви харесва. Децата поставят сърца до героите от приказката. В този момент учителят неусетно поставя две чинии до куклите: просещата жена има сиви квадратчета в чинията, а звездното момче има ярки истински бонбони.

Педагог: Деца и героите от приказката искат да ви дадат подаръци. Вземете свои подаръци, но от героя, който много харесвате, от човека, който харесвате особено. Когато предложените подаръци се вземат от децата, учителят обръща внимание на факта, че децата са отдали цялото си сърце на просяка.

Педагог: В края на краищата дадохте сърцата си на просяка и защо решихте да вземете бонбони от жестокото момче-звезда? Трябва да видите объркването на децата.

Педагог: Да, деца, изкушението е голямо. Да говориш красиво е лесно, но винаги е трудно. Трябва да научите това през целия си съзнателен живот. Учителят чете приказката по-нататък. - Изведнъж, след като просещата майка напусна селото, момчето звезда се превърна в чудовище. След това разбра, че е направил лошо нещо, и цели три години търсеше по света майка си. Много трудности и изпитания се паднаха на неговия участък, докато той отново не стана красив. Той срещнал просяка и я послушал. Изведнъж просякът се превърнал в кралица. И скоро момчето-звезда стана владетел на града. Той беше справедлив, отнасяше се с доброта към сираците, бедните и болните.